Necenzurujeme.cz

Ženy na frontě

Izrael varuje Moskvu. Ukrajina mapuje kolaboranty. Opičí neštovice se vyhýbají dětem. Ve Vídni respirátor do hromadných dopravních prostředků.

www.orf.at: Manželka ukrajinského prezidenta O. Zelenská se stala hostitelkou summitu v Kyjevě (První dámy a muži). Při této příležitosti zazněly informace, podle nichž v ukrajinské armádě slouží přes 50 000 žen, z nich vojákyň je 38 000 a přes 5000 z nich nyní slouží na frontě. 

Ukrajinské ministerstvo obrany požádalo občany okupovaného regionu (kolem města Enerhodar na jihu země) o pomoc při boji proti ruským jednotkám a kolaborantům. Společně tak mohou usilovat o jejich vyhnání: ministerstvo zajímají údaje o přesném umístění okupačních vojsk, adresy bydliště velitelů, stejně tak místo bydliště či pracoviště kolaborantů, rozvědka chce také vědět, kdo s okupanty sympatizuje. 

Rusko okupovalo Enerhodar od března, v květnu byl okupanty dosazený starosta při explozi zraněn; ruská strana to označila za teroristický útok. Město mělo před válkou přes 50 000 obyvatel, mnozí z nich pracují ve dvou elektrárnách poblíž. 

Z šetření vyplynulo, že 87 % ukrajinských uprchlíků si přeje v Rakousku pracovat, např. v sociálních službách nebo gastronomii. Z dotázaných (833 žen) mělo 72 % uzavřené vysokoškolské vzdělání, 11 % se studiem již začalo. 57 % již pracovně činných uvedlo, že charakter práce neodpovídá jejich kvalifikaci. Velká část uprchlíků dříve na Ukrajině pracovala např. v kanceláři, v obchodu, školství, menší část v gastru. 

Izrael varuje Moskvu před zhoršením vztahů k Rusku - konkrétně před zákazem organizací, které se zabývají vystěhovalectvím. Kdyby byla zrušena činnost židovské organizace a bránilo by se tak vycestování do Izraele, šlo by o závažnou záležitost - izraelský premiér. Ruské ministerstvo spravedlnosti totiž mělo podat žalobu k moskevskému soudu proti "nestátní organizaci" z této oblasti. Soudní řízení je plánováno na 28. červenec.

Mluvčí Kremlu D. Peskov: postup ministerstva spravedlnosti se odvíjí od porušování ruských zákonů. Odmítl spekulace, že Moskva chce bránit tomu, aby více "chytrých hlav" odešlo z Ruska do Izraele. Podle dat Izraele cca 17 000 lidí opustilo Rusko směrem Izrael. To je více než dvojnásobek oproti loňsku.

V Izraeli panuje názor, že Moskva chce tímto zákazem potrestat Izrael za jeho postoj k válce na Ukrajině: izraelská vláda invazi odsoudila a vyjádřila solidaritu s Ukrajinou, avšak Izrael neuplatnil vůči Rusku sankce, což pozorovatelé vnímají jako bezpečnostní zájmy Izraele - Rusko má velký vliv mj. na situaci v Sýrii (sousedí s Izraelem).

www.srf.ch: švýcarská média nadále přetřásají kauzu A. Berset jako soukromý pilot - švýcarský ministr vnitra (s odpovědností i za zdravotnictví) má od r. 2009 licenci pilota; 5. července se sám na palubě vydal s pronajatým jednomotorovým letadlem ze Švýcarska do Francie. Dostal se však ve Francii do uzavřené zóny vzdušného prostoru a byl třikrát rádiem upozorněn, že nemá potřebné povolení. Protože nereagoval, francouzské stíhačky ho donutily přistát, pak ho zkontrolovala policie, nakonec mu povolili pokračovat v letu. 

Média i jejich čtenáři nad tím projevují pobavení, ale někteří žádají ministrovu rezignaci. Některá média kauzu vysvětlovala tím, že francouzské úřady příslušné pro bezpečnost vzdušného prostoru nejspíš chybou změnily ve svých výzvách k pilotovi označení letadla - jedno písmenko. Ministrovo letadlo mělo značku HB-TDR, francouzské úřady užily značku HB-TOR. Samotnému ministrovi se to ale zřejmě nechce moc vysvětlovat.

V září se ve Švýcarsku asi rozhodne o důchodové reformě: ženám se má zvýšit věk pro odchod do penze z 64 na 65 let. Některým se to ale nelíbí s tím, že určitá generace dostane nižší důchod. Pokud nyní žena pracovala do 65 let dobrovolně, zvyšoval se jí důchod o 5,2 %, to nyní zanikne. Podle jednoho návrhu by ale existovalo přechodné období s kompenzací až 160 CHF na měsíc (příplatek k penzi). Novela zákona patrně půjde i do lidového referenda, takže se uvidí, nakolik společnost změny v penzích přijme. V diskusích zazněl např. argument, že ženy se dnes dožívají vyššího věku a od zavedení důchodového pojištění nyní z něho čerpají o 60 % více peněz (dodala bych, že ale také platí déle pojistné). V některých profesích, např. ve zdravotnictví, ženy žehrají - jsou unavené náročnou prací.

www.theguardian.com: Čínské úřady se snaží rozptýlit obavy obyvatelstva z vedlejších účinků čínských vakcín (používají se nejvíce Sinovac a Sinopharm), země ale prý schválila i zahraniční covid-produkty. Úřady zveřejňují, že všichni představitelé státu a komunistické strany se nechali očkovat, např. prezident země deklaroval, že tak učinil vakcínou vyrobenou v Číně. Redakce proti tomu zmiňuje, že na internetu někteří lidé vyjadřují odpor k očkování a data úřadů považují za netransparentní. Např. není známo, kdy a kolika dávkami se státní úředníci či straníci očkovali. 

Odborník na infekční nemoci z nemocnice při čínské armádě uvádí, že covid-vakcíny nezpůsobují leukémii či diabetes, ani neovlivňují genetický vývoj, nezpůsobují nádorové metastázy aj. - to jsou falešné informace. Na tiskové konferenci řekl, že míra hospitalizací kvůli diabetu a leukémii byla podobná jako v letech 2018-2022 (nevím, nakolik redakce zachovala přesnost vyjádření odborníka, ale roky před covidem a za pandemie by se neměly směšovat, možná mělo jít o podobný počet nemocných v letech před r. 2020 a nyní, ale tvrzení čínských úřadů nelze ověřit, všechny úřady podléhají stranické linii; mne by např. zajímal skutečný počet čínských seniorů - kolik z nich covid přežilo). Úřady se pokusily zvýšit zájem o vakcinaci odepřením přístupu do některých prostor neočkovaným, ale vyvolaly mezi občany odpor, takže opatření zrušily (moje pozn.: zatím není přehled, co v kterých částech Číny platí za pravidla, za které oblasti se uvádí např. denní počet pozitivních či hospitalizovaných - je podezření, že bývají zadrženi v ústavech i bezpříznakoví jedinci). 

Nyní redakce uvádí, že Čína zaregistrovala za 23. červenec 982 nových případů pozitivity, ale šlo patrně jen o dva regiony či provincie. Podle úředních dat má základní očkování 89,7 % lidí a 56 % (z 1,4miliardové populace) má doplňující dávku, ale jen 61 % osob od 80 let má dokončené základní očkování (moje drsná pozn.: někteří patrně zemřeli, na ulicích moc nejsou vidět starší lidé).

Redakce má analýzu: Jak válka okradla ukrajinské oligarchy o politický vliv (nestihla jsem přečíst).

Vzhledem k tomu, že WHO (která je cca z 80 % financována ze soukromých příspěvků) "varuje" před opičími neštovicemi, podívala jsem se na web německého Institutu R. Kocha (www.rki.de, Affenpocken): Od května, kdy byly registrovány první případy, je k 22. červenci v SRN registrováno 2268 případů opičích neštovic (globálně pak podle WHO přes 6000 případů). SRN má přes 83 mil. obyv. RKI uvádí, že pro Německo tato nákaza představuje jen malé riziko, většina případů probíhá nezávažně, hlavně se to týká mužů, kteří mají sex s dalším mužem; zatím je registrováno jen 5 infikovaných žen, u dětí nákaza zjištěna nebyla. Osoby vystavené vysokému riziku (např. zdravotnické profese při některých laboratorních úkonech) se mohou očkovat. Kdo v současnosti už prodělal toto onemocnění, není vakcinace nutná, imunita po nemoci trvá více let, uvádí RKI.

Dnes v očkovací kampani na ČT24 zazněly poněkud zklamané hlasy: v ČR se kolem covidu neodehrává žádné drama. www.koronavirus.mzcr.cz: za 7 dní 146 pozitivně otestovaných na 100 000 obyvatel (v Rakousku je to téměř 900 na 100 000, záleží na tom, kolik lidí se jde otestovat); zatímco v ČR máme hospitalizováno 706 pacientů s pozitivním testem a z nich je na JIP jen 28, v Rakousku (www.sozialministerium.at) je hospitalizováno 1495 a 87 na JIP (moje pozn.: v tomto horku se vážněji nemocným častěji zhorší celkový stav, k tomu někdy přibyde pozitivní test, ač zdravotní problémy s covidem nemusejí souviset). Úmrtnost v ČR i Rakousku nyní obdobná: spíše po jednotkách (v ČR za den nahlášena např. 2 covid úmrtí, předtím za den 6 nebo 5, v Rakousku nyní 4 úmrtí za den). Závažnější ale je, že v Rakousku od r. 2020 zemřelo s covidem necelých 20 000 lidí, u nás přes 40 000 lidí, ač máme podobný počet obyvatelstva (9 - 10 mil.).

V Rakousku se nyní neuplatňuje povinné covid-očkování (zákon se nikdy v praxi nepoužil, byl nyní hozen pod stůl). Ovšem stát má i nadále rád covid-pas. V současnosti platí do 23. srpna nová pravidla, podle nichž by v zásadě mělo stačit nosit respirátor při návštěvě nemocnice či domova důchodců, Vídeň ovšem nařídila respirátory i v MHD (podle mnoha jiných zemí, zvláště Skandinávie či UK by ale bylo možné respirátory jen doporučit osobám zranitelnějším či osobám, jež se s nimi stýkají v uzavřených prostorách). Vídeň také prosadila covid-pas ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Na druhou stranu ale "omezila" návštěvy u pacientů na 3 návštěvníky na jednoho nemocného za den, což je určitě lepší než zakazovat návštěvy zcela (to se průběžně bohužel dělá v ČR).

Některá sdělení rakouského ministerstva zdravotnictví (a sociálních věcí) jsou pro mne poněkud úsměvná: pokud člověk potřebuje z nějakého důvodu potvrzení (covid-pas), pak uzdravení z nákazy platí 6 měsíců, ale "nenahrazuje očkování", pro covid-pas jsou nutné 3 dávky vakcíny. Vedle toho je pak uvedeno, že uzdravení z covidu platí jako důkaz o imunitě "před prvním očkováním". Do 28. srpna je ale přechodné období, zatím platí dosud vystavená potvrzení, pak (asi či možná) přijde změna. 

Neodpustím si ještě svou pozn.: Včera jsem zveřejnila, jak vídeňská univerzita (celosvětově proslulá jako vysoce odborná instituce vč. lékařské fakulty) vyvinula nový test pro ověřování buněčné imunity - pokud funguje (ať po prodělání covidu nebo po očkování), pak není třeba (dále či vůbec) očkovat. Web rakouského ministerstva tedy bohužel prozrazuje, že státní úředníci postupují dosti mimo vědu (jak čeští, tak zahraniční odborníci ale mají rozdílné názory, někteří by očkovali vždy - a to i po prodělání nemoci, jiní jsou proti vakcinaci při existující přirozené imunitě; zdá se, že rakouský stát se opírá jen o tvrdé zastánce vakcinace). 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 9,40 přečteno 323×

2 Hodnotit článek 4

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Ženy na frontě

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse